přihlášení odhlášení
11MSAP
uživatel: anonymní
Předmět se nevyučuje. Stránky nejsou udržovány. Aktuální informace nalzenete na stránkách předmětu 11MSP.

[Pravidla]

Vzhledem k rozsahu předmětu 2+1 probíhají cvičení ob týden, oproti minulým semestrům jsou cvičení rozdělena do dvou týdnů tak, aby je zvládala jedna cvičící (souběžně totiž letos učíme ten samý předmět v nově akreditovaném studiu ve druhém ročníku).

Cvičí se po jednotlivých kruzích tak, jak je uvedeno v rozvrhu. Pokud si přejete navštěvovat jiné cvičení, než je to, jež vám připadlo v rozvrhu, je to možné pouze ve dvou případech:

  • v kruhu, jehož cvičení se chcete zúčastnit, je volno, případně
  • termín cvičení si vyměníte se svou kolegyní či kolegou a dáte to oba na vědomí své cvičící.

Pokud patříte k těm studentům, kteří mají MSAP zapsané napodruhé, případně si jej zapsali napoprvé později, než ve třetím ročníku, je třeba, abyste navštěvovali to cvičení, na kterém je místo (na druhé zapsání je cvičení nepovinné, viz podmínky uvedené níže) – přednost přitom mají vždy poprvé zapsaní studenti třetího ročníku.

Cvičení budou na závěr semestru uzavřena hromadným zápočtovým testem sestávajícím z jednoduchých úloh zaměřených na vaši znalost modelování spojitých a diskrétních systémů, Laplaceovu a Z transformaci. V rámci cvičení proběhne též celkem pět krátkých testů na témata, vyhlášená na přednášce (vzhledem k rozdělení cvičení do dvou týdnů budou letos spojeny druhý a třetí test a čtvrtý a pátý test, de facto budou tedy testy jenom tři).

Body ze všech testů si odnášíte ke zkoušce, stejně tak, jako nejvýše čtyři body za aktivní účast na cvičeních – nejvyšší počet bodů, který si ke zkoušce můžete odnést, je ovšem omezen na 30 (studentům s výrazně nadprůměrnými výsledky v semestru nabízíme individuální zadání ke zkoušce, viz informace o zkoušce).

V rámci hodnocení aktivity se zaměříme zejména na

  • úroveň vaší samostatné přípravy a
  • schopnost efektivně řešit zadané úkoly (jeden bod za nejrychlejší vyřešení úlohy, jednotlivci mohou získat v jednom cvičení maximálně jeden bod, body pro skupiny studentů se dělí rovným dílem).

Pro ty z vás, kteří v zápočtovém testu neuspějí, bude v prvním či druhém týdnu zkouškového období vypsán opravný test. Zápočtový test lze opravovat nejvýše jednou, průběžné testy lze opravovat pouze v případě dlouhodobých zdravotních obtíží, doložených lékařským potvrzením. Všechny opravy bez výjimky probíhají během opravných termínů ve zkouškovém období, není v našich silách s vámi psát náhradní či opravné testy během výuky.

Nemoc a studijní výměnné pobyty

Pokud jste dlouhodobě nemocní či pokud pobýváte v rámci studentských výměn v cizině, domluvte se se svými cvičícími o formě náhrady zameškaných cvičení (patrně vám zadají nějaké samostatné práce). Pokud tak neučiníte a začnete se o zápočet zajímat až ve zkouškovém období, bude už pozdě a zápočet vám s nejvyšší pravděpodobností z důvodu zanedbání studijních povinností nebude udělen.

Samostatná příprava a bonusy

Během semestru budete samostatně řešit dva typy domácích úloh:

  • tři samostatné početní domácí úlohy, zadávané individuálně, odevzdávané elektronicky a vyhodnocované automaticky,
  • pět domácích příprav na průběžné testy, zadávaných hromadně na přednášce, elektronicky odevzdávaných, vyhodnocovaných manuálně a hodnocených společně s výsledky kontrolního testu.

Kromě toho vyhlásí prof. Vlček na přednáškách několik bonusových úloh, u nichž (kromě správného řešení) rozhoduje i rychlost odevzdání.

Hodnocení cvičení

Bodové hodnocení, které si odnášíte ze cvičení, je nedílnou součástí celkového hodnocení vašeho výkonu v tomto předmětu. Ze cvičení máte možnost získat celkem 40 bodů, z nichž si ke zkoušce odnesete nejvýše 30, tedy až 3/5 celkového bodového zisku. Rozdělení bodů ze cvičení uvádí následující tabulka:

  možný zisk minimální zisk
Samostatné početní domácí úlohy 4 body 0 bodů
Domácí přípravy + kontrolní testy 10 bodů
Esej 12 bodů
Zápočtový test 14 bodů 7 bodů
Celkem 40 bodů 25 bodů

Hodnocení početních úloh

Všechny tři samostatné domácí početní úlohy se hodnotí automaticky v okamžiku odevzdání. Maximální bodový zisk je 2+1+1 bod, celkem 4 body.

Hodnocení domácích příprav a kontrolních testů

Úlohy pro domácí přípravu jsou hromadně zadávány na přednáškách a hodnotí se manuálně spolu s výsledky patřičného kontrolního testu (jejich obodování tedy neočekávejte dříve, než po testu) binárně, 0/1 bodem. V případě, že zjistíme jakýkoliv pokus o opisování či kopírování, připisujeme -5 záporných bodů každé opsané či kopírované práci bez možnosti odvolání.

Kontrolní testy mají také binární hodnocení 0/1 bod a slouží k ověření znalostí z domácích příprav, hromadně zadaných na přednáškách. Bodové hodnocení odpovídajícího domácího úkolu je pak dáno vzorcem

body_z_příslušného_dú = body_z_testu * ( 1 + hodnocení_dú )

a znamená, že body z domácího úkolu se vám uznají až poté, co je potvrdíte i výkonem v písemném testu.

Testy probíhají vždy během cvičení v počítačové učebně, délka testu je 10-15 minut. Je zakázáno
  • používat jakoukoliv jinou aplikaci než Matlab/Simulink a jejich integrovanou nápovědu,
  • používat jakékoliv poznámky,
  • používat jakýkoliv způsob komunikace s vaším okolím,
  • vystavovat výsledky kdekoliv, kde si je mohou stáhnout vaši kolegové z jiných kruhů,
  • přistupovat na síťové disky a jinam, než do pracovního adresáře Matlabu.

Pokud tedy během testu například zjistíme, že máte na počítači spuštěnou jinou aplikaci, než Matlab, že si na něm čtete slajdy z přednášky či jiné podpůrné materiály, případně, že se zabýváte vaším mobilním telefonem či PDA, z testu (a tím pádem i z přípravy) získáváte nula bodů.

Esej

Další z možností, jak vylepšit vás bodový zisk, je zpracovat esej na téma „Model systému, související s tématem mé bakalářské práce, a jeho simulace v prostředí Matlab/Simulink“ v níž prokážete svoji schopnost popsat a namodelovat v prostředí Matlabu a Simulinku jednoduchý systém, související s tématem vaší bakalářské práce a výsledky simulace patřičným způsobem zpracovat. Hodnotit budeme samozřejmě i formální úroveň vaší práce.

Hodnocení zápočtového testu

Zápočtový test je početní, sestává ze dvou příkladů, hodnocených pěti body a ze dvou doplňkových otázek po dvou bodech, vše na témata:

  • určení odezvy a vlastností spojitého LTI systému, zadaného vnějším či vnitřním popisem (může být zadáno jako slovní úloha),
  • určení odezvy a vlastností diskrétního LTI systému, zadaného vnějším či vnitřním popisem (může být zadáno jako slovní úloha).

Test trvá 60 minut, je povoleno používat kalkulačku, nejsou povoleny kalkulátory na počítačích, PDA či telefonech ani jiné zdroje informací.

Požadavky na zápočet pro první zapsání

Na zápočet mají studenti nárok po splnění následujících požadavků:

  1. průběžná práce v semestru a samostatná příprava na cvičení,
  2. prokázání úspěšného zvládnutí probírané tématiky v zápočtovém testu (získání minimálně 7 bodů z možných 14 ze závěrečného testu),
  3. aktivní účast na cvičeních (celkový bodový zisk ze semestru je alespoň 25 bodů).

Zápočty z minulých semestrů

Zápočty z minulých semestrů se automaticky neuznávají. Pokud máte MSAP zapsané napodruhé, zápočet vám udělíme až poté, co si napíšete zápočtový test a ekvivalent průběžných testů ze cvičení a dosáhnete v nich potřebného bodového zisku. Prokážete tak, že stále dokážete ovládat Matlab, modelovat v Simulinku a počítat příklady (to jsou činnosti, jež budete tak jako tak potřebovat u zkoušky a pokud je nezvládáte, budete pouze zbytečně blokovat místo na zkouškových termínech). Zápočtový test můžete, stejně jako vaši kolegové zapsaní poprvé, maximálně jednou opakovat, náhradu za průběžné testy si můžete napsat pouze jednou.

V případě předchozí domluvy se cvičícími umožníme napodruhé zapsaným studentům si napsat průběžné testy a závěrečný test až na opravných termínech v prvním a druhém týdnu zkouškového období.

Školní rok: 2023/2024. Poslední změna obsahu: 28.02.2012 11:19:53. Vzniklo díky podpoře grantu FRVŠ 1344/2007.