přihlášení odhlášení
11MSP
uživatel: anonymní

[Pravidla - pracovní verze]

Přes všechnu snahu sepsat jednoduchá a krátká pravidla je informací relativně hodně, snažili jsme se je proto alespoň logicky seskupit. Zde najdete klíčová hesla:

  1. Obecné informace
  2. Pravidla pro studenty vyšších ročníků (včetně napodruhé zapsaných)
  3. Dlouhodobé nepřítomnosti
  4. Pravidla pro testy (a v nich i pro náhradní termíny)
  5. Náplň a hodnocení testů
  6. Celkové hodnocení cvičení
  7. Požadavky na zápočet

Obecné informace

Cvičí se po jednotlivých kruzích tak, jak je uvedeno v rozvrhu. Pokud si přejete navštěvovat jiné cvičení, než je to, jež vám připadlo v rozvrhu, je to možné pouze v případě, že je na cvičení volno.

Předmět je čtyřkreditový a celková předpokládaná studijní zátěž je tedy 100-120 hodin. Z toho přibližně 40 hodin strávíte na přednáškách a cvičeních, zbytek času je nutné věnovat samostatné přípravě na průběžné testy a zkoušku.

Během semestru budete samostatně řešit tři početní domácí úlohy, zadávané individuálně, odevzdávané elektronicky a vyhodnocované automaticky.

Přednášející vám také postupně zveřejní tři cvičebnice na témata probírané látky, obsahující řešené i neřešené příklady k procvičení. Tyto cvičebnice si v rámci domácí samostatné přípravy propočtěte – úroveň vaší samostatné přípravy bude vyhodnocena krátkým testem domácí přípravy na následujícím cvičení.

V rámci cvičení proběhnou tedy celkem tři testy na témata domácích příprav. Kromě toho otestujeme také vaše znalosti Matlabu a Simulinku. Na závěr semestru budou cvičení uzavřena hromadným závěrečným početním testem sestávajícím z jednoduchých úloh zaměřených na vaši znalost modelování spojitých a diskrétních systémů, Laplaceovu a Z transformaci. Body ze všech těchto testů si odnesete ke zkoušce, stejně tak, jako nejvýše dva body za aktivní účast na cvičeních.

Pravidla pro druhé zapsání a pro studenty vyšších ročníků

Pokud patříte k těm studentům, kteří mají MSP zapsané napodruhé, případně si jej zapsali napoprvé později, než ve druhém ročníku, rozvrh výuky předmětu s vámi nepočítá a vzhledem k pravděpodobným kolizim v rozvrhu pro vás není účast na cvičeních povinná. Pokud se chcete cvičení účastnit, je třeba, abyste navštěvovali to cvičení, na kterém je volné místo. Přednost při výběru cvičení přitom mají vždy napoprvé zapsaní studenti druhého, případně třetího ročníku.

Těm studentům, kteří během prvního zápisu získali před závěrečným testem alespoň limitní počet bodů ze semestru, uvedený níže, nabídneme začátkem semestru možnost potvrdit loňský bodový zisk tak, že si rovnou napíší závěrečný početní test. V případě neúspěchu v testu začínají tito studenti semestr s nulovým bodovým ziskem.

Nemoc a studijní výměnné pobyty

Pokud jste dlouhodobě nemocní či pokud pobýváte v rámci studentských výměn v cizině, domluvte se prosím předem se svými cvičícími na formě náhrady zameškaných cvičení. Pokud tak neučiníte a začnete se o zápočet zajímat až ve zkouškovém období, bude už pozdě a zápočet vám z důvodu zanedbání studijních povinností nebude udělen.

Případy, kdy se pro nemoc nemůžete zúčastnit některého z testů, jsou pojednány níže.

Pravidla testů

Vzhledem k neustále roustoucímu počtu opisů při testech upozorňujeme, že samostatné vypracování testů je jednou z podmínek udělení zápočtu. Pokud tedy během testu vyučující zjistí, že si šeptáte se sousedem, díváte se do nějakého papírku, případně, že se zabýváte vaším mobilním telefonem či tabletem, jsou povinni to posoudit jako nesplnění podmínek absolvování předmětu a automaticky neudělit zápočet.

Výslovně připomínáme, že u všech testů je zakázáno:

  • používat mobilní telefon, chytré hodinky, případně tablet
  • používat jakoukoliv aplikaci na PC (s výjimkou Matlabu u testu na Matlab a Simulink)
  • používat jakékoliv poznámky či nápovědu,
  • používat jakýkoliv způsob komunikace s vaším okolím,
  • vystavovat výsledky kdekoliv, kde si je mohou stáhnout vaši kolegové z jiných kruhů.

Průběžné testy domácí přípravy

Testy domácí přípravy probíhají vždy během cvičení v počítačové učebně, délka testu je max. 15 minut (první test) respektive 30 minut (druhý a třetí test). Při početních testech není povoleno používat žádnou techniku. Kromě výše uvedeného tedy platí, že pro průběžné testy domácí přípravy není povoleno používat Matlab.

Testy na Matlab a Simulink

Testy trvají 30-40 minut, je povoleno používat Matlab a jeho integrovanou nápovědu, jiné zdroje informací nejsou povoleny.

Závěrečný početní test

Test trvá 60 minut, je povoleno používat základní kalkulačku (+-*/), nejsou povoleny pokročilé kalkulátory, ani na počítačích, PDA, tabletech či telefonech ani jiné zdroje informací.

Opravné termíny testů

Pro ty z vás, kteří v závěrečném početním testu neuspějí, bude v prvním či druhém týdnu zkouškového období vypsán opravný test. Závěrečný početní test lze opravovat nejvýše jednou. Na opravných termínech máte dále možnost si opravit jeden z průběžných testů domácích příprav. Testy z Matlabu a Simulinku z kapacitních důvodů opravovat nelze.

Náhradní termíny testů v semestru

Pokud napoprvé zapsaní studenti nedorazí na termín testu v semestru (domácí příprava, respektive Matlab či Simulink), nemají automaticky nárok psát test v náhradním termínu. Tento nárok vzniká pouze

  • v případě zdravotní indispozice či kolidujících studijních povinností – v takovém případě studenti pokud možno v předstihu svoji neúčast na testu cvičícímu řádně omluví a uvedou důvod; v případě náhlého nárůstu omluv z testu budeme vyžadovat potvrzení, například neschopenku; omluva je cvičícími zaznamenávána do seznamu výsledků, na náhradní test tak mají nárok ti studenti, u nichž je místo bodů z testu ve výsledcích napsáno "omluva",
  • v případě studentů na druhé zapsání, jimž může jejich řádná výuka kolidovat s termíny cvičení – tyto studenty omlouváme automaticky.

Náplň a hodnocení testů

Průběžné testy jsou hodnoceny maximálně 2 body (první test) a 4 body (druhý a třetí test), po půlbodech, a slouží k ověření znalostí nabytých při řešení úkolů ze cvičebnic, hromadně zveřejněných na těchto stránkách.

Test vašich znalostí Matlabu sestává ze dvou témat, v nichž musíte prokázat schopnost základních operací s programem:

  • otázky na zadávání hodnot, operace s maticemi a vektory, knihovní funkce, řešení operací v příkazové řádce (3 body),
  • oprava a doplnění modelu jednoduchého systému naprogramovaného jako M-funkce, včetně vykreslení výsledků (může být zadáno jako slovní úloha, 3 body).

Test vašich znalostí Simulinku sestává ze dvou úloh, v nichž musíte prokázat schopnost:

  • namodelovat zadaný LTI systém v Simulinku; systém může být zadán i slovním popisem (3 body),
  • odvodit ze zadaného Simulinkového modelu informace o modelovaném LTI systému a jeho popisu (3 body),
  • prakticky ovládat Simulink – nastavovat počáteční podmínky, parametry simulace a jednotlivých bloků, ukládat a dále pracovat s výsledky simulace (vždy jako součást jedné z úloh).

Závěrečný test je početní, sestává ze dvou příkladů na témata:

  • určení odezvy a vlastností spojitého LTI systému, zadaného vnějším či vnitřním popisem (může být zadáno jako slovní úloha, případně obecným blokovým schématem, 7 bodů),
  • určení odezvy a vlastností diskrétního LTI systému, zadaného vnějším či vnitřním popisem (může být zadáno jako slovní úloha, případně obecným blokovým schématem, 7 bodů).

Hodnocení početních úloh

Všechny samostatné početní domácí úlohy se hodnotí automaticky v okamžiku odevzdání. Maximální bodový zisk je 2 body (1,2+0,8 bodu) za první, 1 bod za druhou a 1 bod za třetí úlohu.

Hodnocení cvičení

Bodové hodnocení, které si odnášíte ze cvičení, je nedílnou součástí celkového hodnocení vašeho výkonu v tomto předmětu. Ze cvičení máte možnost získat celkem 40 bodů, z nichž si ke zkoušce odnesete nejvýše 30, tedy nejvýše 3/4 celkového bodového zisku. Rozdělení bodů ze cvičení uvádí následující tabulka:

  možný zisk minimální zisk
Samostatné početní domácí úlohy 4 body 0 bodů
Kontrolní testy domácích příprav 10 bodů
Praktické testy z Matlabu a Simulinku 12 bodů
Závěrečný test 14 bodů 7 bodů
Celkem 40 bodů 25 bodů
Minimum pro rychlý ZT na druhý zápis   11 bodů

Minimální počet bodů pro zrychlený závěrečný test se samozřejmě týká bodů ze semestru při prvním zápisu a nezahrnuje vaše případné zisky ze závěrečného testu.

Požadavky na zápočet

Na zápočet mají studenti nárok po splnění následujících požadavků:

  1. průběžná práce v semestru a samostatná příprava na cvičení,
  2. samostatné vypracování všech testů během semestru bez použití nepovolených zdrojů informací,
  3. prokázání úspěšného zvládnutí probírané tématiky v závěrečném početním testu (získání minimálně 7 bodů z možných 14),
  4. aktivní účast na cvičeních (celkový bodový zisk ze semestru je alespoň 25 bodů).

 

Školní rok: 2023/2024. Poslední změna obsahu: 17.02.2020 17:57:01. Vzniklo díky podpoře grantu FRVŠ 1344/2007.